”Vi behöver arbeta med ännu mer fokus på resultat”

Publicerad:
Statskontorets analys av Socialstyrelsen är färdig. I den föreslår Statskontoret flera åtgärder som regeringen och Socialstyrelsen bör vidta för att stärka myndighetens förutsättningar att fullgöra sitt uppdrag på ett ändamålsenligt, effektivt och rättssäkert sätt.

– Jag är tacksam för den gedigna analys som Statskontoret har gjort och den kommer vara en viktig pusselbit i arbetet framåt på Socialstyrelsen, säger generaldirektör Björn Eriksson. Mycket av det som analysen kommer fram till ger oss medhåll och fart i de förändringar vi redan identifierat som nödvändiga.

Statskontoret anser överlag att Socialstyrelsen är en väl fungerande myndighet som levererar på många regeringsuppdrag men att det finns utmaningar i styrningen, målen och uppföljningen i myndighetens uppdrag.

Statskontoret föreslår till regeringen att bland annat se över styrningen som tenderar att bli på detaljnivå och uppdra till Socialstyrelsen att bli bättre på att följa upp effekten av den egna verksamheten och förenkla den interna styrningen.

– Det som är tydligt för mig och som blir tydligt i Statskontorets analys är att vi kommer att behöva arbeta med ännu mer fokus på resultat och att vi behöver nå ut ännu mer. Vårt uppdrag är inte färdigt förrän det gör nytta för målgrupperna. Det innebär för vår del bland annat att vi behöver öka vår inre effektivitet och fortsätta arbetet med digitalisering, säger Björn Eriksson.

Statskontoret slår också fast att det är få av myndighetens uppgifter som skulle passa bättre på någon annan myndighet.

Kontakt

Björn Eriksson, generaldirektör
Telefon: 075-247 30 05