Steg 3: Remiss

Här hittar du remissunderlag, instruktioner för pågående remisser samt information om vilka områden som bereds inför Socialstyrelsens beslut.

Det är viktigt att vi tidigt i processen får in synpunkter på sakkunniggruppernas förslag till nationell högspecialiserad vård. Remissförfarandet syftar till att komplettera konsekvensanalysen av att koncentrera viss vård.

Pågående remisser

Här hittar du remitterade förslag på nationell högspecialiserad vård och instruktioner för att svara på pågående remisser.

Nu är förslag till nationell högspecialiserad vård inom följande områden ute på remiss: 

  • Acetabulär dysplasi
  • Huntingtons sjukdom
  • Multiligamentära rekonstruktioner

Sista dag för att lämna synpunkter är den 7 oktober 2026.

Instruktioner för att svara på remiss 

Skriv tydligt i ert remissvar om ni

  • tillstyrker definitionen (med eller utan synpunkter)  
  • tillstyrker antal enheter. 

Vi vill även att ni tar ställning till

  • förslag till särskilda villkor  
  • konsekvensanalysen. 

Vi vill ha era synpunkter i ett Worddokument via mejl till: NHV-remiss@socialstyrelsen.se. Använd gärna remissmallen som ni hittar nedan. Observera att ni ska hänvisa till respektive underlags namn och diarienummer i ämnesfältet. Sista dag för remissvar är den 7 oktober 2026.

Mall för remissvar

Under beredning

Remissperioden för ett antal områden avslutades den 20 april 2026. Dessa områden kommer nu beredas inför eventuellt beslut om nationell högspecialiserad vård.

Följande områden är under beredning:

  • Systemisk mastocytos
  • Neurofibromatos typ 2 och annan genetisk schwannomatos

Om beslutsprocessen

Kontakt

Nationell högspecialiserad vård – Remissynpunkter
Senast uppdaterad:
Publicerad: